Zasada działania układu klimatyzacji

Dzisiaj większość nowych samochodów osobowych wyposażona jest w układ klimatyzacji. Mimo to wielu kierowców wciąż nie wie, jak on właściwie działa. Dlatego też w poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Warto posiąść tę wiedzę, aby móc lepiej zadbać o klimatyzację w swoim aucie.

Jak działa klimatyzacja?

Układ klimatyzacji jest stosunkowo prostym układem, a co za tym idzie, zasada jego działania również nie jest bardzo skomplikowana. Układ ten jest układem zamkniętym. Składa się z kilku elementów i przewodów (część z nich jest sztywna, część natomiast elastyczna). Układ jest podzielony na dwie części – wysoko- i niskociśnieniową. W układzie płynie czynnik klimatyzacji, odpowiadający za chłodzenie powietrza, które dostaje się do kabiny samochodowej. Jeżeli uważasz, że twoja klimatyzacja nie działa prawidłowo, zapoznaj się z tym artykułem – https://www.nowechlodnice.pl/twoja-klimatyzacja-samochodowa-slabo-chlodzi-sprawdz-poziom-czynnika-szczelnosc-ukladu/ Być może pomoże ci on znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

klimatyzacja

Istotnym elementem układu klimatyzacji jest kompresor. Jest on swego rodzaju pompą, sprężającą czynnik klimatyzacji. Sprężony (a jednocześnie rozgrzany) czynnik, trafia do skraplacza (znanego również jako chłodnica klimatyzacji). W skraplaczu, na skutek pędu powietrza i nieustannej pracy wentylatora, następuje spadek temperatury czynnika. Następnie skroplona ciecz trafia do osuszacza. W tej części układu następuje oddzielenie płynnego czynnika chłodzącego, zanieczyszczeń, pary wodnej i cząstek powietrza. Osuszacz jest swego rodzaju filtrem, dbającym o to, by drobne elementy układu nie zostały zablokowane z powodu zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest rozprężenie czynnika, następujące w zaworze rozprężającym. Gwałtowna reakcja sprawia, że czynnik zostaje niezwykle silnie schłodzony. Mała chłodniczka (parownik) to element, przez który przepływa strumień powietrza wytwarzany przez wentylator. Powietrze, które trafia do kabiny samochodowej, jest schładzane przez parownik znajdujący się w kanale wentylacji. Kiedy czynnik ulegnie rozprężeniu w parownicy, zostaje zassany przez pracujący kompresor, dzięki czemu cały proces zaczyna się od początku.

Przeglądy i dodatkowa wiedza w temacie klimatyzacji

Jeżeli chcesz, żeby twój układ klimatyzacji działał prawidłowo, pamiętaj o regularnych przeglądach. W przypadku układu klimatyzacji najlepiej dokonywać go po zimie, kiedy przygotowujemy samochód do wiosny. Wszystkim tym, którzy uważają, że o wciąż nie wiedzą wystarczająco dużo o klimatyzacji, polecamy odwiedzenie strony nowechlodnice.pl . Jest ona bowiem skarbnicą wiedzy w tej dziedzinie.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *