Rodzaje oraz zasada działania skraplaczy samochodowych

Skraplacz jest to część klimatyzacji odpowiedzialna za schładzanie sprężonego gazu w układzie klimatyzacji (najczęściej azotu) i zmianę go w ciecz. Skraplacz jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu, który ma na wyposażeniu klimatyzacje.

Bez tego elementu układ klimatyzacji nie mógł by funkcjonować, gdyż to skraplacz ochładza powietrze wydobywające się z układów wentylacyjnych. Skraplacz zbudowany jest z elementów aluminiowych rurek i ożebrowań radiatora. Jego konstrukcja przypomina chłodnice samochodowa. Dzielimy je na równoległe i szeregowe (chodzi tu o budowę radiatora). Skraplacz szeregowy cechuje się możliwością łatwego wypłukania zanieczyszczeń z niego, lecz gorzej odprowadza ciepło niż skraplacz równoległy, lecz w jego przypadku wypłukanie zanieczyszczeń z wnętrza jest niemożliwe, przez co trzeba bardzo uważać na zanieczyszczenia w układzie.

Konstrukcja skraplacza jest bardzo delikatna oraz podatna na uszkodzenia i niewielu kierowców zdaje sobie sprawę jak bardzo jest newralgicznym elementem całego układu. Zamontowany jest tuż za przednim zderzakiem, więc narażony jest bezpośrednio na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to, co znajduje się jezdni, wpada bezpośrednio na skraplacz, przez co jego żywotność zmniejsza się w zależności w jakich warunkach jeździmy. Skorodowany i zadrzewiały radiator od środków chemicznych, które używane są przez drogowców, w szczególności w zimie, nie odprowadza już tak dobrze ciepła. Szczególnie niebezpieczne są wycieki z układu klimatyzacji, które mogą uszkodzić nam samochód. Należy ciągle pamiętać o czyszczeniu i konserwowaniu radiatora, by zachować jego wydajność przez długi okres eksploatacji.

Rodzaje oraz zasada działania skraplaczy samochodowych, 4.0 out of 5 based on 2 ratings
Oceń wpis:
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *