Jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie?

Temperatura powietrza rośnie z dnia na dzień, powoli wchodzimy w letni okres, a więc klimatyzacja w samochodzie będzie użytkowana praktycznie codziennie. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie, albo zaznajomić się z podstawowymi zasadami jak prawidłowo korzystać z tego przydatnego urządzenia. W innym przypadku szybko może przytrafić się awaria któregoś z elementów.

air_conSamo niewłaściwe używanie klimatyzacji może doprowadzić do wielu chorób. Trzeba pamiętać, że samochód stojący w upale może nagrzać się w środku nawet do 70 stopni Celsjusza. Wejście do tak nagrzanego samochodu może doprowadzić do szoku termicznego i skończyć się np. zapaleniem gardła. Dlatego też zanim wsiądzie się do samochodu wpierw należy otworzyć wszystkie okna i przez kilka minut jechać bez włączonej klimatyzacji, tak by w umiarkowany sposób ochłodzić wnętrze. Jeśli już włączymy klimatyzację, należy ustawić ją tak, by temperatura zmniejszała się stopniowo, nie można przekraczać także różnicy 20 stopni Celsjuszy między wnętrzem pojazdu a temperaturę otoczenia. Nie warto ustawiać klimatyzacji na maksymalne chłodzenie.

Warto pamiętać, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Stojąc w korku warto włączyć obieg wewnętrzny, gdyż powietrze na zewnątrz może być zanieczyszczone przez wydobywające się z samochodów spaliny. Jednak zbyt długo włączony obieg wewnętrzny może spowodować parowanie szyb.

Podczas jazdy samochodem, jeśli włączona jest klimatyzacja, szyby i szyberdach w samochodzie powinny być zamknięte, niestety nie wszyscy kierowcy stosują się do tego. Samej klimatyzacji nie powinno używać się tylko latem, kiedy są gorące dni. Przydatna okazuje się także w chłodne dni, kiedy to spełnia takie funkcje jak osuszanie i ogrzewanie powietrza. Może pomóc np. w szybkim odparowaniu szyb, z czym wielu kierowców ma nieraz duży problem. Ogólnie istnieje zasada, że klimatyzację powinno uruchamiać się przynajmniej raz w miesiącu, zimą i latem.

Jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *