Usterki klimatyzacji

To nie odkrycie, że usterki klimatyzacji należą do jednych z najdroższych, które mogą się przytrafić kierowcy w wyniku eksploatacji samochodu. Profilaktyka i odpowiednia wiedza względem objawów niesprawności, pozwoli nam się od tych awarii uchronić. 

Klimatyzacja znajduje się w niemal każdym nowym aucie. To standard, który od dawna przestał być synonimem luksusu. Klimę ma i chce mieć każdy, bo zapewnia ona optymalny komfort podczas jazdy w upalne i chłodne dni.

Profilaktyka leczy

Podstawa jakichkolwiek działań względem klimatyzacji, to coroczny przegląd całego układu oraz wymiana filtrów. Co dwa lata zaleca się wymieniać czynnik chłodniczy. Ponadto należy pamiętać, by nawet w okresie jesienno-zimowym, od czasu do czasu, uruchomić klimatyzację, co zapewni jej prawidłowe smarowanie.

Typowe usterki klimatyzacji

Najczęściej spotykana awaria klimatyzacji, to nieszczelność w układzie, która objawia się wyraźnym pogorszeniem pracy całego układu klimatyzacji. Nie ma efektywnego chłodzenia, przez co łatwo wyczuć niską wydajność sprężarki. Problem dotyczy zwykle nieszczelnych przewodów klimatyzacji lub uszkodzenia kompresora.

Uszkodzenie kompresora objawia się także głośniejszą pracą oraz charakterystycznym terkotaniem układu. Naprawić się nie da, niestety. Należy wymienić kompresor klimatyzacji na nowy. Niektórzy decydują się na zakup używanego na szrocie lub na regenerację, co nie gwarantuje jednak odpowiedniej sprawności i długiej trwałości podzespołu, jak ma to miejsce w przypadku zakupienia nowego fabrycznie, dobrego zamiennika, który jest de facto o zaledwie 100 zł droższy.

Pozostałe uszkodzenia dotyczą zwykle elektryki. Uszkodzony panel klimatyzacji  lub usterki czujników temperatury to stosunkowo częste awarie. Tego typu usterki nieco trudniej zdiagnozować, dlatego zaleca się podłączyć komputer diagnostyczny, który wskaże problem.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *