Osuszacz

Kolejnym elementem składowych układu klimatyzacji jest osuszacz. Wszystkie komponenty są niezwykle ważne dla całego układu, natomiast w tym artykule skoncentrujemy się głównie na roli i znaczeniu osuszacza klimatyzacji.

osuszaczGłównym i zarazem kluczowym zadaniem dla sprawnego działania całej klimatyzacji osuszacza jest usuwanie z układu klimatyzacji wilgoci oraz cząstek stałych (zanieczyszczeń), a tym samym zabezpieczanie sprężarki i zaworu rozprężnego przed zniszczeniem i gwarantowanie optymalnej wydajności chłodzenia.

Wiele osób może być zdziwionych, jakim sposobem do układu klimatyzacji dostaje się wilgoć. Otóż, najczęstszą przyczyną tego negatywnego zjawiska są przewody klimatyzacji które przepuszczające parę wodną. Dodatkowo, w większości starszych samochodów, oleje mineralne które służą do smarowania kompresorów, to substancje higroskopijne, czyli takie które wzmacniają efekt wchłaniania wody poprzez niejednorodne struktury materiału przewodów elastycznych.

By pozbyć się tego zjawiska w układach klimatyzacji montuje się osuszacze, dzięki którym wilgoć z układu klimatyzacji jest zatrzymywana. Niestety jak większość elementów samochodowych, należy go wymieniać regularnie, gdyż rosnąca zawartość wody może doprowadzić do skorodowania całego układu klimatyzacji.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wskutek zawilgocenia układu dojdzie do zwiększonego zużycia układu i jego podstawowych elementów, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dodatkowo istnieje bardzo duża szansa, że zawór rozprężny zostanie „zalodzony”, czego konsekwencją jest permanentne popsucie skraplacza i sprężarki.

Jeśli już poruszyliśmy kwestie wymiany, warto rozwinąć myśl co tak dokładnie znaczy słowo „regularnie” w tym przypadku? Generalnie, sprawność osuszacza określa się na okres około dwóch lat, jednak nie należy tego stosować jako instrukcję, gdyż każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Trzeba mieć na uwadze to, że osuszacz wymieniamy przy każdorazowym rozszczelnieniu układu, nawet niezwiązanym z naprawą czy obsługą klimatyzacji. Jednym z wymogów gwarancyjnych przy wymianie sprężarki jest wymiana osuszacza. Jest to taka sama sytuacja jaka występuje w przypadku skraplacza.

Warto też nie oszczędzać na tej części i decydować się na produkty producentów którzy posiadają bardzo duże doświadczenie w produkcji części klimatyzacji, takich jak Nissens, Van Wezel, Behr Hella Service, Kager, Valeo czy NRF. Zdecydowanie odradzamy kupno najtańszych, używanych osuszaczy klimatyzacji (np. z aukcji internetowych), ponieważ większość z nich jest rozhermetyzowana i tym samym nie sprawna.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *