Klimatyzacja samochodowa – serwis

Klimatyzacja samochodowa znajduje się we wszystkich nowych, współcześnie produkowanych samochodach. Od wielu lat zasady funkcjonowania klimatyzacji samochodowej pozostają niezmienne, dlatego warto na bieżąco dbać o jej serwis zwłaszcza, że może mieć to bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia.

Wiosna to okres, w którym dokonujemy większości czynności eksploatacyjnych związanych z naszym pojazdem. Większość z nas pamięta o takich czynnościach jak zmiana ogumienia czy dokładne umycie nadwozia samochodu, ale często pomija się kontrolę stanu klimatyzacji. Najczęściej przypominamy sobie o niej, gdy nadchodzi fala upałów, a po włączeniu klimatyzacji z nawiewu dobiega brzydki zapach. Jak więc prawidłowo zadbać o serwis klimatyzacji?

Nieprzyjemny zapach dobiegający z nawiewu najczęściej świadczy o miejscowym zagrzybieniu klimatyzacji. Pamiętajmy, że układ chłodzenia jest miejscem, gdzie najczęściej występują miejscowe zawilgocenia, co stanowi idealne warunki dla grzybów. Niestety do przykrego zapachu można się stopniowo przyzwyczaić, co stanowi wyjątkowo niebezpieczne okoliczności dla naszego zdrowia. Wraz z upływem czasu zagrzybienie będzie narastać, a wielu kierowców wciąż będzie tkwić w przekonaniu, że jest to naturalny zapach wnętrza ich samochodu.

Do głównym objaw niesprawnego układu klimatyzacji samochodowej należą parujące szyby, słaby stopień nawiewu, zbyt wysoka temperatura schładzania oraz nieprzyjemny zapach. Jak możemy zapobiec uszkodzeniu poszczególnych części układu klimatyzacji samochodowej? Jednym ze sposobów jest montaż oraz regularna wymiana filtra kabinowego przeciwpyłkowego oraz osuszanie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych. Badania wykazały, że brak takiego filtra jest w stanie zwiększyć zapylenie wnętrza samochodu nawet 60krotnie. Niekiedy zdarza się, że stopień zagrzybienia jest tak wysoki, że należy oczyścić wnętrze samochodu. Do takiego zabiegu powinno używać się jedynie specjalistycznych, przeznaczonych do tego środków chemicznych. Warto również wyposażyć się w tzw. ozonator, który ma za zadanie dokładną dezynfekcję wnętrza. Nowoczesnym, wciąż mało popularnym zabiegiem pozwalającym dokładnie oczyścić klimatyzację (główne ze względów finansowych) jest metoda ultradźwiękowa. W metodzie tej specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Następnie zmieniają się płyn dezynfekujący w mgłę o średnicy kropel wynoszącej w przybliżeniu około 5 milimetrów. Mgła wypełnia całe wnętrze samochodu i dostaje się we wszelkie zakamarki skutecznie usuwając wszelkie nieczystości.

Niezwykle ważne, aby z klimatyzacji samochodowej korzystać przez cały rok, a nie jedynie w ciepłych miesiącach. Klimatyzacja samochodowa jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowego poziomu wilgoci i temperatury wewnątrz naszego samochodu, a nie wbrew powszechnym przekonaniom za schładzanie tego wnętrza. Korzystanie z klimatyzacji jesienią i zimą sprawi, że z wnętrza naszego pojazdu zostanie usunięta wilgoć. Nieużywana klimatyzacja jest w dużo większym stopniu narażona na awarie, dlatego zaleca się, żeby przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut uruchamiać klimatyzację, co może zapobiec wielu usterkom.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *