Klimatyzacja samochodowa – przegląd i koszty wymiany. Jak dbać o klimatyzację, kiedy należy ją wymienić?

Choć klimatyzacja samochodowa jest już praktycznie standardem w nowoczesnych autach, to jednak nadal niewielu kierowców jest w stanie wskazać wszystkie jej zalety, oraz oczywiście to, jak dbać o klimatyzacji i kiedy ją serwisować.

Dlaczego klimatyzacja samochodowa jest potrzebna?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na to, że klimatyzacja jest tak chętnie i mile widziana w każdym samochodzie, jest oczywiście kwestia obniżenia temperatur w czasie lata, gdy kabina samochodowa potrafi znacznie bardziej się nagrzać niż i tak już gorące powietrze zewnętrzne. Wpływ to nie tylko na większe zmęczenie kierowcy i mniejszy komfort podczas jazdy, lecz także oczywiście na bezpieczeństwo podróży samochodem.
Kwestia bezpieczeństwa jest też bardzo ważna w czasie zimy. Mało kto wie, lecz klimatyzacja wykorzystywana z powodzeniem może być także wtedy, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera stopni. Klimatyzacja ma właściwości osuszania powietrza, dzięki czemu, nawet gdy zostanie użyta na kilka chwil, bardzo skutecznie można pozbyć się efektu zaparowanych szyb w czasie zimy, co oczywiście wpływa bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy autem.

Kiedy wykonać serwis klimatyzacji samochodowej?

Choć klimatyzacja jest bardzo przydatnym i zwyczajnie wygodnym wynalazkiem, to jedna mało kto dokładnie wie, jak się z nią obchodzić i kiedy ją serwisować.
Istnieje kilka zasad używania klimatyzacji samochodowej, które nie tylko pozwolą na efektywniejsze jej działanie, lecz także zminimalizują ryzyko uszkodzenia instalacji. Do takich zasad z pewnością zaliczyć można:

Oprócz tych zasad koniecznie trzeba też pamiętać o serwisie klimatyzacji samochodowej, który powinien odbyć się przynajmniej raz do roku. Jego celem jest odgrzybienie instalacji, w której panująca atmosfera sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Jednocześnie z czyszczeniem warto sprawdzić poziom czynnika chłodniczego i dokonać jego uzupełnienia. Koszt takiego zabiegu to zwykłe około 200-300 złotych.
Dodatkowo pamiętać należy, aby raz na około 2-3 lata dokonać wymiany osuszacza, który jest odpowiedzialny za usuwanie gromadzącej się wilgoci. Jest to jedna z najdroższych części eksploatacyjnych klimatyzacji, ponieważ jej wymiana może wynieść nawet około 400-500 złotych.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *