Klimatyzacja samochodowa – charakterystyka

Klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna w samochodach. Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez niej podczas letnich upałów. Z drugiej strony słyszymy negatywne komentarze co do używania klimatyzacji – że lubi się psuć, powoduje inne choroby i nie tylko. Tak naprawdę wielu kierowców nie wie, jak poprawnie z niej korzystać i jak o nią dbać. 

Budowa klimatyzacji

Klimatyzacja zbudowana jest z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest skraplacz, który podczas jazdy nagrzewa się, a ciepło to odbierane jest przez opływające go powietrze. Czynnik chłodzący ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy. Następnym elementem jest sprężarka, inaczej kompresor. Zapewnia obieg czynnika chłodzącego w klimatyzacji. Zawór redukcyjny, który zmniejsza ciśnienie czynnika chłodzącego, przy rozprężeniu tego czynnika następuje odczuwalny spadek temperatury. Wtedy wokół parownika powstaje powietrze o niskiej temperaturze, które nadmuchiwane jest wentylatorem. Za eliminacje niewielkich ilości wilgoci odpowiedzialny jest osuszacz.

Klimatyzacja – zalety

Kierowcy, którzy poprawnie używają klimatyzacji bardzo sobie zachwalają taki system i dla nich jazda bez niej już jest niemożliwa. Klimatyzacja przede wszystkim wpływa na komfort jazdy, co za tym idzie za bezpieczeństwo. Kierowca może spokojnie prowadzić pojazd, bez nerwowości, brak pośpiechu (w rozgrzanym samochodzie trudno długo wysiedzieć). Są wtedy także zamknięte szyby pojazdu, brak więc szkodliwego wpływu hałasu z zewnątrz. Rozkład temperatur jest odpowiedni dla człowieka (cieplejsze nogi, chłodniejsza głowa).

Jak serwisować klimatyzację?

Niesprawna klimatyzacja daje wyraźne objawy. Przede wszystkim to charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, także parowanie szyb, czy po prostu słaba wydajność klimatyzacji. Ważna jest wtedy konieczna wizyta w serwisie. Są jednak sposoby, które pozwolą uniknąć takich sytuacji. Raz do roku powinno wymienić się filtr kabinowy, dokonać czyszczenia kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, czy odgrzybienia parownika.

Te czynności można dokonywać częściej, głównie jeżeli samochód jest użytkowany po mieście. Co jakiś czas (ok. 3 lata) powinno wymieniać się także osuszacz. Wspomniany już nieprzyjemny zapach oznacza, że do klimatyzacji dostał się grzyb. Jest on bardzo niewskazany dla naszego zdrowia. Tutaj można zastosować ozonowanie wnętrza pojazdu, co skutecznie zabija pleśnie, roztocza, grzyby, czy wirusy.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *