Jak uniknąć usterek klimatyzacji?

Większość serwisów samochodowych oferuje swoim klientom regularną i kompleksową obsługę układów klimatyzacji. Działalność w obszarze klimatyzacji nie sprowadzi się jednak tylko do bieżącego serwisu. Użytkownicy często zapominają o tym, że należy dbać o układ. Niestety, zazwyczaj kierowcy przypominają sobie o tym w momencie, gdy klimatyzacja przestanie pracować. Stosowanie się do kilku sprawdzonych praktyk pozwali wyeliminować potencjalne usterki układu. 

Przygotowanie sprężarki przed jej uruchomieniem

Aby sprężarka działała poprawnie, przed rozruchem należy upewnić się, że jest w niej odpowiednia ilość oleju, a następnie obrócić ją ręcznie za pomocą odpowiedniego narzędzia po to, by wszystkie jej elementy zostały wstępnie nasmarowane. Brak takiej czynności może doprowadzić do głośnej pracy sprężarki i do znacznego skrócenia żywotności całego układu.

Specjaliści z iParts.pl wyróżniają dwa typy sprężarek – napełnione olejem i suche, czyli bez oleju. Sprężarki napełnione olejem należy opróżnić, a następnie ponownie napełnić olejem. Uwaga, trzeba zakupić olej odpowiedniego typu i w prawidłowej ilości napełnić sprężarkę – jest to zwykle opisane przez producenta w instrukcji obsługi. Sprężarki suche należy napełnić olejem przed ich uruchomieniem.
klimka

Płukanie układu klimatyzacji

W przypadku płukania układu klimatyzacji za pomocą środków chemicznych należy upewnić się, że w jego wnętrzu nie pozostanie żadna ciecz. Obecność cieczy w układzie może bowiem spowodować rozcieńczenie i zanieczyszczenie smaru sprężarki, co przyczyni się do głośnej pracy układu i przedwczesnego zużycia sprężarki.

Stosowanie zalecanych olejów sprężarkowych

Użycie niewłaściwych olejów zmniejsza szanse na długoterminowe i stabilne działanie sprężarek. Zastosowanie prawidłowego oleju utrudnia duża różnorodność typów olejów na rynku motoryzacyjnym.

Bardzo popularnym jest glikolowy olej syntetyczny. Oprócz odpowiedniego doboru oleju, należy stosować się do zaleceń producenckich dołączonych do sprężarki, które precyzują typ i ilość stosowanego oleju. Powszechnie dostępne są również oleje estrowe, ale nie zaleca się ich używania, ponieważ ulegają rozpadowi w wysokich temperaturach.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *