Czy dbasz o klimatyzację?

Brak regularnego serwisowania klimatyzacji nie tylko obniża wydajność układu, ale przede wszystkim wydziela nieprzyjemny zapach i podtruwa użytkowników poruszających się samochodem zarodnikami grzybów, w tym pleśni…

Czy dbasz o klimatyzację?Większość kierowców dziwi się, że w ogóle istnieje konieczność regularnego serwisowania układu klimatyzacji – są to zwykle ci, którzy jako pierwsi narzekają w momencie, gdy klimatyzacja nie działa odpowiednio w trakcie letnich upałów. Często są to także pozorne oszczędności ze strony kierowców, którzy uważają, że jeszcze kolejny rok można przejechać na obecnych komponentach. Tymczasem każdy podzespół wyposażenia wymaga zainteresowania.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Zasada działania klimatyzacji w samochodach nie różni się praktycznie niczym od funkcjonalności lodówki, witryn chłodniczych czy klimatyzatorów domowych. Ciepłe powietrze schładzane jest przez czynnik chłodzący, który krąży w układzie urządzenia. My nazywamy to w prostych słowach – wymianą czynnika, czyli cykliczną zmianą stanu skupienia z ciekłego w lotny, co skutkuje znacznym obniżeniem temperatury gazu oraz ponownym przejściem w stan ciekły – tłumaczą eksperci z autochlodnice.com.

Pozbądź się złych nawyków!

Użytkownicy w nieświadomym celu decydują się zrezygnować z przeglądu klimatyzacji. Właściciel samochodu udaje się do serwisu dopiero wtedy, gdy z układu klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. Statystyki są bardzo bolesne, przede wszystkim dla waszego zdrowia.

W układzie klimatyzacji znajduje się multum kanałów i zakamarków, w których gromadzą się różne zanieczyszczenia, pleśnie i grzyby – wszystkie bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dlatego tak bardzo istotne jest systematyczne serwisowanie i czyszczenie układu klimatyzacji. Czynności związane z czyszczeniem klimatyzacji można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnych płynów w aerozolu.

Czy to ważne?

Z racji dość złożonej budowy i skrajnie trudnych warunków pracy – wysokie i niskie temperatury, połączone z dużą różnicą ciśnień występujących w układzie, klimatyzacja samochodowa powinna być przede wszystkim odpowiednio użytkowana, co przekłada się na jej poprawne i długie działanie. Pamiętajcie, że nawet w sprawnie funkcjonującej instalacji ubywa rocznie około 10 procent czynnika chłodzącego dlatego należy pamiętać o jego uzupełnieniu – to koszt około 100 złotych. Oczywiście warto także dbać o prawidłowe odkażanie układu klimatyzacji, które znacznie podniesie komfort podróżowania i żywotność układu.

Czy dbasz o klimatyzację?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *