Chłodnica samochodowa – nowa czy używana?

W celu poszukiwania oszczędności wielu kierowców decyduje się na zakup używanych części samochodowych. W niektórych przypadkach nie jest to korzystne rozwiązanie ze względu na brak wiedzy o przeszłości danych części. Czy warto kupić chłodnicę samochodową na rynku wtórnym?

Istnieją części samochodowe, wśród których można wymienić choćby klocki i tarcze hamulcowe, których ze względu na indywidualne dopasowanie do samochodu nie powinno kupować się na rynku części używanych. Chłodnice wody niezależnie od stylu jazdy kierowcy powinny zużywać się tak samo, więc teoretycznie nie powinno być przeciwwskazań w zakupie tego podzespołu na „szrotach”. Dlaczego zdecydowana większość mechaników samochodowych odradza zakupu chłodnic na rynku wtórnym?

Odpowiedź jest prosta – ze względu na brak wiedzy o historii chłodnicy. Decydując się na zakup chłodnicy na „szrotach” głównym czynnikiem, który nami kieruje jest cena. Chłodnice samochodowe są na tyle nieprzyjemnymi elementami w zakupie, gdyż potrafią doskonale skrywać usterki i wady. Bez oka specjalisty nie zauważymy na oferowanym nam produkcie czy posiada mikropęknięcia, albo czy pochodzi z auta popowodziowego. A chyba nikt z nas nie chciałby, żeby po kilku miesiącach od założenia chłodnicy zaczęło z niej cieknąć bądź też żeby zaczęła gnić. Przyjrzyjmy się dokładniej jeszcze jednemu, niezwykle istotnemu czynnikowi. Na „szrotach” wszystkie części samochodowe leżą przy gołym niebie. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, aby uwierzył, że materiał z jakiego wykonane są chłodnice samochodowe (aluminium bądź miedź) nie jest specjalnie odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Chłodnice pozbawione czynnika chłodzącego zaczną rdzewieć od środka, czego możemy nie zauważyć nawet to dokładniejszemu przyjrzeniu się.

Właśnie dlatego zaleca się, aby chłodnice wody kupować oryginalne oraz na rynku części zamiennych. Istnieje wiele niedrogich zamienników, które są w stanie doskonale zastąpić uszkodzony oryginał. Niekiedy cena jest niewiele wyższa od używanych części samochodowych. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy zakupie chłodnicy jest również okres gwarancyjny. W sklepie taki okres przeważnie wynosi od roku do trzech lat i bynajmniej przez ten czas nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe koszta powiązane z naszą chłodnicą samochodową.

Oceń wpis:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
ID); if ($categories) { $category_ids = array(); foreach($categories as $individual_category) $category_ids[] = $individual_category->term_id; $args=array( 'category__in' => $category_ids, 'post__not_in' => array($post->ID), 'showposts'=>2, 'caller_get_posts'=>1 ); } ?>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *